Pompy insulinowe w leczeniu cukrzycy – plusy i minusy

Minęło już sporo czasu od naszego pierwszego spotkania edukacyjnegp pt. Pompy insulinowe w leczeniu cukrzycy – plusy i minusy, które miało miejsce 18 lutego 2011 r. w sali Miejskiego Centrum Organizacji Pozarządowych w Opolu, przy ul. Żeromskiego 3 i wreszcie prezentujemy obszerną relację z tego wydarzenia.

Założyliśmy, że jego formuła będzie niebanalna oraz że przebiegnie jako dyskusja pomiędzy entuzjastą ‚pompiarzem’ a sceptykiem używania pomp insulinowych.

Pokazaliśmy rzeczy, których pod żadnym pozorem nie wolno robić z pompą insulinową, a jeśli już się zdarzyło, to… zobaczcie sami.

Czy się udało i czy formuła się sprawdziła, mogą ocenić tylko uczestnicy spotkania. Dla nas, jako prowadzących, było to bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie.

Poniżej zamieszczamy fragmenty relacji ze spotkania. Zostały one zaprezentowane w porządku chronologicznym. Polecamy również materiały wideo i audio z wypowiedziami Pani dr Wandy Urbańskiej, ówczesnej Wojewódzkiej Konsultant ds. Diabetologii.

 

Po co pompa, skoro kiedyś wystarczał jeden zastrzyk insuliny dziennie aby żyć?

Część pierwsza relacji.

 

Czy pompa insulinowa czyni z człowieka cyborga? I czego nie wolno robić z pompą.

Część druga relacji.

 

Pompa to tylko urządzenie wykonawcze, to człowiek podejmuje decyzję ile i kiedy insuliny podaje.

Część trzecia relacji.

 

Czy pompa może zostać sztuczną trzustką? I kiedy uda zamknąć się pętlę sterowania?

Część czwarta relacji.

 

Pani dr Wanda Urbańska o tym, kiedy pompa spełnia swoje zadanie i czy warto dawać darmowy osprzęt, gdy pacjent nie jest zdeterminowany, aby stosować się do zaleceń lekarza oraz jaki sens ma stosowanie pompy w przypadku pacjentów z cukrzycą typu II.

Dr Wanda Urbańska o leczeniu za pomocą pompy.

 

Dr Urbańska o refundacji zakupu pompy w przypadku dzieci.

 

Dr Urbańska o zastosowaniu pompy w cukrzycy typu II.

 

Na zakończenie chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Pani Ewie Gwóźdź z firmy Roche oraz Pani Katarzynie Wałeckiej z firmy Medtronic za udostępnienie sprzętu oraz za pomoc w realizacji naszej prelekcji.

Z racji tego, iż zainteresowanie mediów naszym wydarzeniem było duże, w osobnym wątku umieściliśmy relacje Radia Plus oraz TVP Opole. Materiały dostępne są TUTAJ.

 

Facebook
Google+
http://smia.amrasoft.net/wydarzenia/pompa-plusy-i-minusy/
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *